Ebru isminin anlamı

Ebru ismi ülkemizde çok kullanılan bir isim.. Bunun nedeni belki ismin güzelliğinde, belki de tasavvufi bir sanat olduğu söylenen ebru sanatı ile ilgilidir.

Her ne olursa olsun temel ismin kökeninde ebru sanatının olduğu ortada. İşte o yüzden önce ebru sanatındaki ebrunun anlamına bir bakalım.

İran’dan çıkıp gelen, kitreli suyun üzerine ödlü boyaların serpiştirilip hepsi birbirinden farklı milyonlarca desen oluşturabildiğimiz bir sanat EBRU. Kendi zarifliğinden olsa gerek büyüklerimiz kız çocuklarına bu ismi vermiş.

Ebru İran’da “EBRΔ diye anılırmış. Bulutumsu demek. Çünkü ebru desenlerinin içerisinde buluta benzeyen yapılar bulunmaktadır. Türkiye’ye de oradan geldiği için ilk zamanlar bu isimle anılmış. Daha sonraları Türk gırtlak yapısına uymadığı için ebru halini almış, bize Türkçe derslerinde dedikleri gibi yani: söylene söylene ebru olmuş.

Ebru’nun anlamı “kaş” demek. O da Farsça. Bunu ebrucular “Ebru kâğıdında kaşa benzeyen yapılar var, işte ondan bu isim verilmiş.” deseler de bana uydurma gibi geliyor.

Ebru Sanatı’nın daha öncesine gidersek İran’a da Buhara’dan gelmiş. Çağatayca konuşulan bir bölge. Çağatayca’da kitap kapağı yapmak için kullanılan renkli ve damarlı kumaşa-kâğıda “EBRE” deniyor. Aslında tam da ebrunun asıl kullanılma amacı.


Peki biz hangisini baz alacağız? İstediğinizi… Ama ismin manasından çok atalarımızın isme yüklediği manaya bakalım: tek başına hiçbirşey ifade etmeyen onlarca boyayı, malzemeyi karıştıryorsun, hem de ne olacağını tam kestiremeden. Sonucunda da her zaman zariflikten kırılacak bir görüntü ortaya çıkıyor. Tıpkı bu ismin verildiği kişiler gibi.

Hep dedim, diyorum, diyeceğim: Kişi ismiyle benzeşir.

İsminizle iyi geçinmeniz dileğiyle..

Bir de şiir ekleyeylim, Mehmet Akif TİRYAKİ'den;

Klasik olanları battal, hatip, bülbül yuvası, şal deseni
çiçekli ebru sonradan ilave edileni
benim tercihim ise beyaz karanfil ve kırmızı lale
papatya ebrusu çok değil topu topu birkaç tane.

Bu yazı 27.12.2008 tarihinde Kelimelerin Soyağacı için yazılan bu yazı düzenlenerek yayınlanmıştır.

1 yorum:

iyiki adım ebruymuş allahıma bin şükürrrrrr

Yorum Gönder